Dysk i komputer w chmurze

pomaranczona lza man-ha minSieć Pionier utworzyła chmurę publiczną z darmowymi usługami, z której mogą korzystać studenci i pracownicy naukowi. W ramach tych usług użytkownicy posiadają zdalny dostęp do szerokiego wachlarza aplikacji oraz możliwość tworzenia i uruchamiania maszyn wirtualnych. Do składowania plików służy dysk w chmurze, do którego możliwy jest dostęp z maszyn wirtualnych oraz bezpośrednio z każdego miejsca w Internecie.

Platforma do obsługi chmury rozlokowana jest w 22 ośrodkach w Polsce, jednak dostęp do niej odbywa się z jednego miejsca. Chmura obsługiwana jest przez platformę Openstack, do której został zaprojektowany portal z systemem rezerwacji zasobów. Ponieważ zasoby w chmurze są limitowane, każdy użytkownik otrzymuje odpowiedni limit na liczbę maszyn wirtualnych, procesorów, pamięci RAM itd., w ramach którego może uruchamiać instancje maszyn wirtualnych i aplikacji. Maszyny wirtualne użytkownika działają w prywatnej, wirtualnej sieci, do której dostęp jest możliwy poprzez pływające publiczne adresy ip.

Użytkownicy chmury dostają również możliwość założenia maszyn wirtualnych działających w trybie wysokiej dostępności. Polega to na replikacji wyznaczonych maszyn wirtualnych pomiędzy centrami danych. W wypadku awarii lub braku dostępności z Internetu danego centrum danych, dana maszyna wirtualna zostanie uruchomiona i udostępniona w innej lokalizacji.
Użytkownicy korzystający z aplikacji i maszyn wirtualnych mają możliwość kopiowania swoich plików na maszyny wirtualne bezpośrednio ze swojego komputera poprzez protokół RDP – w przypadku wirtualek z Windowsem, lub przez SSH/SFTP – w przypadku wirtualek z Linuxem. Mogą również skorzystać z dysku w chmurze, który może być zamapowany jako katalog domowy do systemu w wirtualce. Dostęp do niego możliwy jest również bezpośrednio poprzez Internet przy pomocy klienta SFTP. Ponieważ bezpośrednie korzystanie z dysku w chmurze jest bardziej wydajne niż kopiowanie plików do maszyn wirtualnych, użytkownik może duże ilości danych skopiować na dysk w chmurze a następnie skorzystać z nich, mapując katalog domowy w maszynie wirtualnej.