Aplikacje obliczeniowe i graficzne

pomaranczona lza man-ha minUsługa aplikacji obliczeniowych i graficznych to ujednolicone pod kątem platformy dostępowej rozszerzenie usług kampusowych PLATON U3, dostarczające szerokiej gamy aplikacji z interaktywnym interfejsem graficznym. W odróżnieniu od PLATON U3, aplikacje graficzne i obliczeniowe uruchamiane są zawsze w środowisku maszyn wirtualnych.

Wśród dostępnych aplikacji możemy wyróżnić oprogramowanie do obróbki grafiki i graficznego wspomagania projektowania (pakiet CorelDRAW, pakiet Adobe, oprogramowanie AutoCAD), aplikacje inżynierskie i zarazem obliczeniowe (Adina, Mathematica¸ Matlab/Simulink, Ansys/Fluent, Statistica) oraz wiele innych.

Wszystkie aplikacje dostarczane są do użytkownika końcowego dzięki technologii zdalnego pulpitu i protokołu RDP (Remote Desktop Protocol), który w chwili obecnej jest obsługiwany przez ogromną liczbę urządzeń na bardzo wielu platformach. Dzięki zastosowaniu technologii zdalnego pulpitu dostęp do aplikacji może odbywać się z komputera PC, telefonu, tabletu, telewizora z systemem Android czy każdego innego urządzenia, niezależnie od systemu operacyjnego. Jedynym warunkiem jest dostępność aplikacji obsługującej protokół RDP i stabilne łącze internetowe. Protokół RDP jest dostępny na bardzo wielu platformach, m.in. : Windows, Linux, Mac OS, IOS, Android, Windows Phone.

Dostęp do aplikacji odbywa się przez centralny portal dostępowy, z którego pobierany jest plik RDP/XML. Plik ten zawiera niezbędne informacje potrzebne do połączenia z maszyną wirtualną, na której zainstalowana jest wybrana aplikacja. Wielkość zasobów, jakie będą dostępne dla aplikacji obliczeniowej czy też graficznej, definiuje sam użytkownik podczas jej inicjowania – w ramach ogólnej puli zasobów przydzielonej użytkownikowi.

W odróżnieniu od usług kampusowych PLATON U3, dostęp do zasobów obliczeniowo-usługowych odbywa się poprzez centralny punkt dostępu – dedykowany portal. Dzięki temu użytkownicy korzystają z zasobów poszczególnych ośrodków bez konieczności zagłębiania się w szczegóły techniczne. Z punktu widzenia użytkownika końcowego jest to rozwiązanie bardzo wygodne, zgodnie z zasadą, iż to sama aplikacja jest najważniejsza, a nie to, gdzie się faktycznie wykonuje. Aplikacje działają na maszynach wirtualnych, a te są uruchamiane w chmurze złożonej z klastrów serwerów usługowo-obliczeniowych, który posiada każdy ośrodek.

Korzystając np. z aplikacji obliczeniowej, nie jesteśmy skazani na ciągłe utrzymywania połączenia z maszyną wirtualną, na której działa nasza aplikacja. Technologia zdalnego pulpitu pozwala użytkownikowi na pracę w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca. Oznacza to, że można połączyć się z aplikacją, zlecić długotrwałe obliczenia, po czym rozłączyć się z sesją
RDP. Sama aplikacja będzie wykonywała się nadal, a użytkownik może dopiero za jakiś czas połączyć się ponownie z sesją RDP na maszynie wirtualnej w celu sprawdzenia wyników obliczeń dokonanych przez aplikację.